Historie budovy

Gymnázium Botičská se nachází v historické části Prahy zvané Vyšehrad.

Historie naší budovy je dlouhá. V roce 1505 byl na jejím místě z iniciativy dobročinných měšťanů novoměstských postaven středověký špitál a kostel sv. Bartoloměje v Podskalí. Roku 1547 byl špitál obci novoměstské odňat pro účast ve vzpouře proti Ferdinandovi I., ale už v příštím roce bylo vše obci vráceno. Tento špitál byl létech 1686 a 1773 přestavěn. V roce 1784 byl rozkazem Josefa II. kostel uzavřen a špitál zrušen. V budově našli na čas útulek choromyslní, budova se také pronajímala. Roku 1803 byla tato přízemní budova končící barokním kostelíkem proměněna v městský chudobinec pro zestárlé a chudé měšťany a měšťky pražské, sloužila také jako starobinec, sirotčinec a jako útulek pro mentálně nemocné. Tato budova byla roku 1884 zbořena.

Budova chudobince před zbořením v roce 1882 (snímek zveřejněn se souhlasem ředitele Archivu hl. měta Prahy)

Současný rozlehlý neorenesanční komplex tří budov stojí v ulicích Vyšehradské, Botičské a Na Slupi. Byl postaven v letech 1882 až 1884 jako městský chudobinec podle městského stavebního rady arch. Josefa Srdínka.

Fotografie je převzata z publikace Vyšehrad, vydaného Vydavatelstvím a nakladatelstvím Milpo Medis, s. r. o. v Praze 2004 a zveřejněna se souhlasem autora P. Augusty

Do novodobé stavby byl zapojen fragment historické zástavby (v přízemí ministerstva valené klenby s lunetami). V době vzniku poskytovala přístřeší pro 400 starých mužů a žen. Dvě budovy dnes patří Ministerstvu spravedlnosti, třetí část komplexu patří našemu gymnáziu.

Vnějšek celého komplexu je jednotně neorenesančně řešen. Nad krajními budovami je sochařská výzdoba (alegorické plastiky štítonošů a skupiny od J. V. Myslbeka, F. Hergesela a J. Strachovského).

Za 1. světové války sloužila budova jako II. polní lazaret armády se speciálním zaměřením na amputace nohou. Po válce se z ní stal domov důchodců, v roce 1930 byla přidělena Ministerstvu zdravotnictví a roku 1939 Ministerstvu spravedlnosti.

K budově přiléhá zahrada se starými platany, kaštany a javory. Byla založena před více než 100 lety a část z ní byla později přeměněna na sportovní a oddychový areál. Hned za vraty, už na pozemku ministerstva, stojí starobylá socha sv. Bartoloměje.

Evžen Markalous

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout