Školní časopis B-komplex

Co víte o B-komplexu?

Začátek

V pondělí 2. 10. 2010 přišel z pohledu historie B-komplexu zásadní e-mail od pana Hošťálka, vysvětlující vznik časopisu i jeho název a uvádějící jeho první autory. Tak si ho přečtěte a pak si prohlédněte čísla 1, 2, 3 a 6.

Panu Hošťálkovi moc děkujeme.

Vážení,

Konečně nalezl jsem při stěhování ve svém archivu několik vskutku významných materiálů z dějin Gymnasia Botičská. Jedná se totiž o první čísla gymnasiálního časopisu B-komplex (formát A4) ze 70. let. Žel, díky dlouhodobému pobytu v zahraničí v poslední 6 letech jsem nebyl schopen nalézt a nascannovat tyto archiválie dříve. Mrzí mne to o to víc, že nemohly být vystaveny na oslavě 50 let našeho milovaného ústavu. Když jsem se tehdy zmínil před současnými studenty, že časopis vycházel poměrně pravidelně již v druhé polovině 70. let, nikdo mi nevěřil. A už vůbec nikdo mi nevěřil, že název časopisu vznikl tehdy na prvním zasedání redakční rady.

Když už jsme u redakční rady, snad stojí za zmínku osudy některých jejích členů. Pan T. Zídek je dnes náměstkem ministra financí ČR, pan J. Sádlo významným vědcem – biologem (viz též Wikipedia). Oba studenti v letech 1976–1978 obohatili časopis řadou humorných testů a anket a vymýšleli i různá „štěpná hesla“. Páni Sádlo a Zídek též občas své i cizí příspěvky ilustrovali. Pan H. Pekárek, poeta, občasný divadelní kritik a kulturní redaktor B-komplexu, spolu se mnou, autorem loga B-komplexu, použitého poprvé v druhém čísle, navštěvoval v těchž letech paralelní třídu téhož ročníku. Pan Pekárek zůstal kultuře věrný a je dlouholetým redaktorem, scénáristou a dramaturgem Českého rozhlasu. Já jsem se v kultuře neuplatnil a po kariéře v zahraničním obchodě a bankovnictví jsem dnes diplomatem. Pan M. Pokorný, který dodal mnoho ilustrací, zejména kreslených skečů s osobitým humorem, byl (a snad stále je – pokud vím) po revoluci kreativním ředitelem významné reklamní agentury. Mnozí starší se možná upamatují též na slečnu K. Knoblochovou. Ta byla předsedkyní SSM na škole a vnutila nám do časopisu politická témata. Museli jsme tuto úlitbu bohům akceptovat, jinak by časopis nemohl existovat. Před revolucí v 1989 působila slečna Knoblochová jako velmi angažovaná redaktorka v České televizi a mohli jsme ji vídat na obrazovkách tepat společenské nešvary. Naštěstí spolu s ní zmizely po r. 1989 z televize i reportáže tohoto druhu. Slečna J. Rostová se uplatnila v časopise svou poezií, dočkala se pravděpodobně i výtrysku (viz báseň „Vyznání“) a v nedávné době pracovala v městské knihovně hl. m. Prahy.

Dále přikládám jedno číslo B-komplexu z roku 1980 (formát A5). Kdy jsem již na škole nebyl, ale pravděpodobně jsem je ukořistil při jedné ze svých mnohých návštěv ústavu v době svých vysokoškolských studií.

Mam i další věcí, jejichž zveřejnění je ovsem zatíženo velkým otazníkem, neboť se jedna o věci částečně nemravné. Tudíž je raději neposílám. K nalezení ovšem pravděpodobně budou na naší spolužácké stránce.

Snad se tedy pobavíte i vy nad (občas pubertálné-šílenými) výdobytky předchůdců.

Srdečně zdraví bývalý student

Petr Hošťálek

Od 80. let do současnosti

S vedením časopisu byla po dlouhá léta spojena prof. Dana Nováková. Chopila se ho už ve školním roce 1986/1987 a zůstala u něj 20 let. První šéfredaktorkou časopisu se stala studentka druhého ročníku, Markéta Bělíková. Tehdy se ještě psal časopis na psacím stroji a jeho obsahem byly hlavně slohové práce. Měl dokonce sponzora. Podnik Polygrafie, který jej zadarmo tiskl pro všechny studenty školy. Už v téhle době vznikl pověstný a stále platný název časopisu. Jde skutečně o inspiraci tubou vitaminů a prvním písmenem názvu Botičská.

Nejobsáhlejší B-komplex (číslo 8) vyšel v porevolučním roce, v lednu 1990. Je ale výjimečnéý také svojí náplní. Celý je totiž věnován revolučním dnům listopadu 1989. Obsahuje tiskoviny stávkového výboru vysokých škol, letáky kolující mezi lidmi, působivá osobní svědectví studentů z manifestace na Národní třídě, detailně popsaný stávkový týden na naší škole i dobové fotografie.

Ve školním roce 2005/2006 byl chod časopisu obnoven po roční pauze. Tentokrát za patronátu prof. Jakuba Vondry. Proměnila se jeho náplň, reflektující širší studentské zájmy a začal vycházet barevně.

Mezi šéfredaktorky a šéfredaktory B-komplexu patřili Pavlína Staňková (maturita 1994), Tereza Pavlíčková (maturita 1999), Václav Hnátek (maturita 2003) a Michal Ježek (maturita 2007). Posledním šéfredaktorem byl Jakub Zámečník (maturita 2010), pod jehož vedením vyšlo 51. číslo.

Grafickou podobu časopisu v posledních létech vytvářel Tomáš Nedoma (maturita 2003), Jaromír Vaněk (maturita 2007) a Jakub Zámečník (maturita 2010).

V roce 2010 vychází 52. speciální číslo B-komplexu. Speciální tím, že tentokrát není sepsáno dvěma třemi podivínskými nadšenci, ale víceméně ke psaní přinucenými jedinci, kteří měli tu odvahu (blbej nápad, neodbytné rodiče, marnou snahu…) a přihlásili se na seminář z českého jazyka. V rámci stylistických cvičení, a aby práce studentů měla nějaký smysl, rozhodla se prof. Nováková je zúročit právě ve školním časopise. Studenti si mohli vybrat rubriku, článek, styl, téma, prostě to, co jim vyhovuje a co zvládnou.

Díky snaze prof. Marešové vychází na sklonku roku 2013 po 3leté přestávce celkově 53. číslo B-komplexu a jeho vydávání dále pokračuje.

Časopisy jsou uloženy ve formátu PDF. Jsou ke stažení pod článkem.

64
60
61-vanoce
62
63-vanoce
57-vlozka
58
59
56
57
55-zahradni-special
50
51
52
53
54
46
47
48
49
37
42
43
44
45
03
06
08
34
35
36
01
02
Evžen Markalous

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout