Francouzština

Francouzština — Bienvenue!

»Angličtinu potřebuji, abych mohl jednat s filmovými producenty, francouzštinu, abych se domluvil s krásnými ženami, a italštinu, když se ráno říznu při holení.«

Vittorio de Sica

Francouzský jazyk patří do skupiny románských jazyků, které vznikly na základě latiny. Francouzsky se dnes hovoří především ve Francii, Belgii, Švýcarsku, Kanadě a v mnoha zemích v Africe. Z francouzštiny pochází velká část mezinárodních slov – až 70 % slov v angličtině má francouzský (a zprostředkovaně přes francouzštinu vlastně latinský) původ. Francouzština je mezinárodním diplomatickým jazykem, komunikačním jazykem EU, NATO, OSN a dalších podobných organizací.

Francouzština je spolu s němčinou a ruštinou druhým cizím jazykem, jenž se na našem gymnáziu vyučuje. Druhý jazyk si studenti vybírají poté, co jsou přijati na naši školu. Výuka probíhá bez návaznosti na základní školu. Pokud se však ve skupině sejde většina studentů pokročilých, postupuje výuka rychlejším tempem.

1. ročník

Studenti mají 3 hodiny francouzštiny týdně. Pokud je v ročníku jen jedna skupina francouzštiny, všichni začínají jako začátečníci.

2. ročník

Studenti mají také 3 hodiny francouzštiny týdně. Pro 3. a 4. ročník mají možnost volit mezi výukou 3 nebo 5 hodin týdně.

3. ročník

Studenti se učí buď 3, nebo 5 hodin týdně, kdy dvě hodiny navíc jsou věnovány konverzaci.

4. ročník

Výuka pokračuje podle stejného schematu jako ve 3. ročníku.

Učebnice

Studenti používají v letošním školním roce následující učebnice:
1. ročník – Génération A1 (didier)
2. ročník – Allez hop! 1 (Edika)
3. ročník – Allez hop! 1 (Edika)
4. ročník – Allez hop! 1 (Edika)

Konverzační soutěž

Každoročně pořádáme školní kolo soutěže v konverzaci ve francouzštině. Vítězové obou kategorií postupují do celopražského kola.

Projektové dny a jazykový kurz

Na začátku každého školního roku se konají projektové dny, které jsou ve čtvrtém ročníku zaměřeny na cizí jazyk. Studenti pracují ve skupinách a cílem je vytvoření „mediálního produktu“ (časopis, hra, krátký film, rozhlasová hra apod.) v cizím jazyce. Svoji práci představují ostatním během jazykového kurzu, na který vyjíždějí z Prahy koncem září. Na tomto kurzu, obvykle čtyřdenním, probíhají dopoledne různá cvičení a semináře a odpoledne prezentace projektů, a to vše ve zvoleném cizím jazyce.

 

Informace k maturitě

Informace o maturitě jsou v rubrice Maturita

Další články k předmětu Francouzština

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout