Španělština

El español es un hábil gimnasta que ha sabido saltar océanos, montañas y valles sin por ello perder elegancia.
Mercedes Vigil, uruguayská spisovatelka


Španělština je románský jazyk, který se po mandarínské čínštině pyšní druhým nejvyšším počtem rodilých mluvčích na světě, bezmála 500 miliony, čímž se dostává ještě před angličtinu. Je oficiálním jazykem 21 zemí. Kromě samotného Španělska jsou to Mexiko, země Střední a Jižní Ameriky (kromě Brazílie, Guayany, Francouzské Guayany a Surinamu), ostrovní země Velkých Antil a Rovníková Guinea. Španělsky se ovšem lze domluvit i v dalších zemích, především ve Spojených státech amerických (s přibližně 13% hispanofonní menšinou, která je s více než 42 miliony mluvčích po Mexiku druhou největší španělsky mluvící populací). Podobně můžeme najít španělsky hovořící menšiny např. i v zemích Evropské unie, ve Velké Británii či na Filipínách. Zvláště z celosvětového hlediska je tedy španělština velmi užitečným jazykem.

Španělština je vnímána jako jazyk nepříliš obtížný, hlavně proto, že jde o jazyk fonetický (tedy čte se tak, jak se píše) a také pro nezanedbatelnou podobnost s angličtinou, ze které je možné mnoho vytěžit. Na obtížnější partie jazyka pak narážíme teprve na úrovni mírně až středně pokročilých a dále.

Na našem gymnáziu je španělština jako druhý jazyk vyučována od roku 2023. Cílem výuky je rozvíjet všechny řečové dovednosti s akcentem komunikativní kompetence, aby studenti byli schopni samostatně komunikovat v běžných situacích. Objektivním cílem výuky je dosažení úrovně B1 podle SERR.

Učebnice

Španělštinu učíme podle učebnic AULA internacional plus 1 až 3. (Učebnice, prosím, nepořizujte dopředu, objednáme je hromadně za výhodnější cenu.) Výuka je rozdělena podle délky předchozího studia tohoto jazyka na základní škole.

AULA123

Hodinová dotace

v 1. a 2. ročníku 3 vyučovací hodiny týdně,
ve 3. a 4. ročníku 3 či 5 hodin týdně (2 hodiny navíc jsou věnovány konverzaci).

Španělština

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout