Perličky

O češtině

Náš největší slovník, Příruční slovník jazyka českého, obsahuje v devíti svazcích 250 000 hesel, a to bez slov nespisovných, například vulgarismů či slangových výrazů, jež najdete v poměrně novém Slovníku nespisovné češtiny (12 000 hesel) nebo v populárním Šmírbuchu jazyka českého (přes 16 000 hesel).

Nejdelší české slovo složené ze souhlásek je čtvrthrst, které nahradilo dosud uváděné scvrnkls. Ludmila Uhlířová z Ústavu pro jazyk český totiž uvedla, že čtvrthrst má význam jako čtvrtina hrsti a je to české slovo zrovna tak jako třeba čtvrthodina, čtvrtkružnice nebo čtvrttucet.

Vůbec nejdelším českým slovem je od roku 1997 tvar »nejnevykrystalizovávatelnějšími«, mající 31 hlásek. Toto slovo o pět písmen trumflo šestadvacetipísmenné »nejneobhospodařovatelnějšími«.

Nejvíce hlásek s diakritickým znaménkem za sebou je ve slovech »ledňáččí říčka«.

Nejvíce ti za sebou je ve větě »Hodlají zaplatiti ti ti tiší hoši?«.

Věta složená ze slabik s »o« je »Lomonosovovo motokolo oschlo, proto ho okolo pokrop«.

 

Víte, co jsou palindromy?

Je to jev (slovo, věta, číslo, melodie), které se dá číst oboustranně. Nejdelší takové slovo v češtině je např. nepochopen; věty: Jelenovi pivo nelej. Co nám nedá den, má noc. Kobyla má malý bok.

 

Co všechno se dovíte z písemných prací (neupraveno)

Máj je o loupežníkovi Vilémovi a jeho holce Jarmile, která skočí do jezera, který se od té doby jmenuje Máchovo.

Pujmanová pak taky napsala trilogii Židé na křižovatce.

Halas napsal taky něco o té slepici. Jo, Kohout plaší smrt.

Karolinskou epopeu napsal J. V. Sládek. Je to jeho rozsáhlé dílo, kde Karel Veliký sedí s nějakým obchodníkem a ochutnává víno. Moc mu nechutná, ale pak při debatě s tím obchodníkem nakonec toho dost vypije a ten obchodník mu řekne, že takový je i český lid, taky nejdřív trpký, ale pak si zvykne.

Vysvětlení: zřejmě jde o Romanci o Karlu IV. od Jana Nerudy, který sedí s Buškem z Velhartic u jednoho stolu…

Manon se chce stát jeptiškou, ale zamiluje se do faráře, který o tom ví. Jakmile se to provalí, je označena za prostitutku a následkem šoku umírá.

Maryčka Magdonova nabídne vojákovi sňatek za to, že ji neudá.

Čeština

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout