Projekt GAIA Stát Izrael – Česká republika

Projekt byl pravidelně podporován z grantů MHMP.

Podzim 2023 Česká republika

V říjnu roku 2023 jsme se chystali na naše přátele z Izraele. Chtěli jsme společně navštívit zajímavá místa na jihu Čech. Necelý týden před příletem bohužel došlo k napadení Izrale a k výraznému zhoršení bezpečnostní situace a naši kolegové museli návštěvu zrušit.

Jaro 2023 Izrael

Na jaře 2023 jsme po 4 letech byli v Izraeli. Fotografie naleznete ve fotogalerii. Pohybovali jsme se předevčím v severní části Izraele kolem Galilejského jezera. Jako vždy jsme měli velmi náročný a krásný program plný přírody, učení, památek a chození.

Podzim 2022 Česká republika

Na podzim roku 2022 jsme obnovili spolupráci s našimi izraelskými kolegy. Navštívili jsme Liberec a okolí, Bozkovské dolomitové jeskyně a samozřejmě Prahu. Foto z akce jsou zde.

GAIA 2022 v Praze

Od jara 2020 do jara 2022 jsme byli s našimi přáteli v kontkatu pouze online – díky pandemii.

Podzim 2019 Česká republika

Na podzim 2019 jsme navštívili Moravu a Prahu. I přes nepřízeň počasí jsme viděli mnoho zajímavého, navštívili jsme Moravský kras (Jedovnice a okolí), Veterinární fakultu v Brně a v Praze jsme především obdivovali architekturu a historii.

Jaro 2019 Izrael

Účastnili jsme se spolu s asi 10 školami konference/schůze na hostitelské izraelské škole. Prezentovali jsem ekologické problémy a jejich řešení. Navštívili jsme severní oblasti Izraele, kde jsme měřili nutrie, pozorovali ptáky, sbírali chránky plžů (i invazních na březích Galilejského jezera) a mnohé další.

Podzim 2018 Česká republika

Strávili jsem krásné podzimní dny v NP České Švýcarsko a mostecké hnědouhelné pánvi. Poznávali jsme stromy, rostliny a živočichy, dozvěděli jsme se o ekologických problémech regionu a také jsme si užili legraci.

Jaro 2018 Izrael

V březnu jsme odleteli do Tel Avivu a opět jsme se účastnili terénních aktivit v poušti i mimo poušť, poznali jsme krásné nabatejské město, navštívili universitu v Tel Avivu a univerzitu Ben Guriona a mnohé další.

Podzim 2017 Česká republika

Na podzim nás navštívili naši přátelé z Izraele a jeli jsme s nimi k Dukovanům, k Mohelenske stepi, do ústavu obratlovců, sázeli jsme stromy …. fotografie ve fotogalerii.

Jaro 2017 Izrael

Opět 🙂 jsme navštívili Izrael, tentorkát jsme se dozvěděli mnohé o solárních elektrárnách i jiných zdrojích energie v Izraeli, o využití mírně slané vody v zemědělství, o zemědělství na poušti a samozřejmě o životě a dějinách různých kultur Izraele.

Listopad 2017

V sychravém počasí jsme procestovali Moravský kras a jeho okolí, dozvěděli jsem se mnoho o jeskyních ekosystémech, o výrobě železa, o genetice a mnohé další.

Únor 2016 Izrael

Od středy 3. až do pondělí 8. února byl tým GAIA v Izraeli. Pohyboval se v jižních částech izraelského území a navštívil i pobřeží Rudé moře. Prohlédněte si fotografie.

Listopad 2015 Nové Hrady v jižních Čechách.

Fotografie z exkurze. Video z exkurze

Ve středu 11. 11. 2015 k nám opět přileteli studenti a učitelé z Izraele. Tentrokrát jsme naplánovali výjezd do Nových Hradů a Třeboně.

Po ubytování v zámku v Nových Hradech jsme si prohlédli město a měli přednášky o flóře a fauně v okolí.

Ve čtvrtek nás čekali exkurze do ústavů Akademie věd a místní kovárny a odpoledne jsme si prošli Terčino údolí.

V pátek nás velmi zaujali řasy v ústavu ALGATECH u Třeboně, prošli jsme si Třeboň, odpoledne jsme strávili na Červeném Blatu. Večer jsme si poseděli u prezentací Českých a Izraelských studentů a zaposlouchali se do Talent Show z obou škol.

V sobotu jsme se vraceli do Prahy se zastávkou v centru pro hendikepovaná zvířata v Třeboni.

Sobotní odpoledne strávili sudenti na různých místech Prahy – měli volno.

V něděli jsme se rozloučili na letišti Václava Havla.

V březnu 2015 jsme opět navštívili Izrael. Fotografie.

Nové video z březnové návštěvy v Izraeli.

Navštívili jsme největší izraelskou továrnu na výrobu polovodičů TowerJazz (hlavně CMOS senzorů do fotoaparátů a mobilů). 

Pracovali jsme na projektu invazních rostlin v jediné soukromé rezervaci v Izraeli a navštívili jsme Galilejské jezero.

V údolí Hula jsme sledovali nutrie a obovské množství protahujících ptáků.

Bydleli jsme v beduínském stanu a navštívili judejskou poušť a naučili jsme se poznávat a využívat rostliny v ní.

Video z říjnové návštěvy.

Fotografie z návštěvy.

2014

Od 8. do 12. října 2014 jsme hostili další skupinu izraelských studentů a učitelů. Připravili jsme pro ně:

  • návštěvu Českého Krasu (Koněpruské jeskyně, Bubovické vodopády a Svatý Jan pod Skalou – odběr vzorků povrchových vod a květena krasu)
  • výlet na Kokořínsko (Lhotka u Mělníka a raci z Pšovky, hrad Kokořín a rozhledna Vrátenská hora – krajina pískovců a pískovcové skalní útvary)
  • exkurzi na Josefovské louky (ptačí park založená v roce 2008) a do pevnosti Josefov
  • v sobotu a v neděli jsme zůstali v Praze a pracovali na projektu (čištění a analýza hnízd a budek, chemické pokusy, invazní druhy v ČR…) a prohlédli si Prahu.

Izrael 2014

Na letošní izraelské misi od 5. do 9. 3. jsme viděli starodávná města Akko a Jeruzalém. Dělali jsme ekologické pokusy na pláži na severu Izraele poblíž hranic s Libanonem a mnohé další.

Prohlédněte si fotky ve Fotogalerii Izrael 2014.

Šumava 2013

Video z exkurze na Šumavu autor Motti Charter.

V pátek 18. 10. jsme navštívili Český Krumlov (stejně jako náš pan prezident) a ubytovali se v Penzionu Modrava.

V sobotu a v neděli jsme byli na různých slatích a také v Lipně nad Vltavou, kde jsme absolvovali Stezku korunami stromů.

V pondělí jsme se podívali do stanice pro hendikepovaná zvířata v Klášterci u Vimperka.

V úterý 22. 10. jsme byli v Praze. Dopoledne proběhlo slavnostní otevření výstavy fotografií na Gymnáziu Arabská (za účasti zastupujícího ambasadora Izraele) a odpoledne jsme chodili po pražských památkách.

V březnu 2014 se zase naše skupina podívá do Izraele.

Podívejte se do fotogalerie ze Šumavy 2013

Izrael 2013

Od 6. do 12. 3. 2013 jsme byli na návštěvě v Izrali, který jsme skoro celý projeli (Jeruzalém, Mrtvé moře, Nagev, údolí Hula, pevnost Nimrod a další). Fotografie z návštevy najdete v galerii 1galerii 2.

V lednu se obě české školy (Gymnázia Arabská a Botičská) zúčastnily konference projektu GAIA pomocí programu Skype.

Praha 2012

Od 17. do 20. 11. 2012 jsme hostili studenty a učitele z izraelské školy WBAIS. Na fotografie z návštěvy se podívejte fotogalerie.

Co je to GAIA?

Jedná se o mezinárodní projekt rozvíjející spolupráci mezi studenty z Izraele a České republiky, který je zaměřen na ornitologii a ochranu životního prostředí.

Projekt vychází z mezinárodního programu GAIA (Global Awareness, Investigation and Action), který je založen na prohlubování povědomí o současných ekologických problémech prostřednictvím vlastního výzkumu a jejich následném uplatnění při řešení konkrétních problémů v ochraně přírody.

Na projektu GAIA se podílí 10 studentů z Gymnázia Botičská, 10 studentů Gymnázia Arabská a samozřejmě odpovídající počet studentů z izraelské školy WBAIS.

Výzkum se bude týkat sledování různých ekologických faktorů, které se týkají sýkory koňadry (Parus major) v hnízdních budkách vyvěšených ve školním areálu.

Spolupráce skupin studentů je založena jak na komunikaci s využitím internetu (Skype, e-mail), tak osobním setkání prostřednictvím workshopů. Jednacím jazykem je angličtina, takže si v ní naši studenti prohloubí znalosti.

Do projektu jsme se dostali díky bývalému velvyslanci v Izraeli panu Bc. Tomáši Pojarovi.

Budky máme připravené a čekáme na sýkorky. Podívejte se na mapu.

Výsledky

V roce 2013 jsme zaznamenali pouze dvě hnízda ve dvou budkách.

V jedné budce jsme měli dokonce 6 vajíček a poté i 5 mláďat, ale přišli povodně a všechna mláďata uhynula.

Přes zimu 2013 budky znovu upravíme pro novou generaci sýkorek a vybavíme je i senzory na radioaktivní záření, které jsme získali od partneské školy v Tel Avivu.

Jiří Ševčík

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout