Zajímavé souvislosti

Naší školou prošlo za dobu, kdy existuje, již nespočetně studentů. Každý učitel ví, jak bývá těžké zapamatovat si všechny tváře a jména, ale některá nám přesto utkvěla a vytvořila v různých souvislostech zajímavá seskupení a vztahy.

Podívejme se na jména žáků i učitelů z jiného úhlu. Jsme přírodovědné gymnázium, hlásí se k nám zejména studenti se zájmem o tyto vědy a předmětům chemie, biologie, zeměpis, fyzika atd. je věnována značná pozornost a prostor.

Projevuje se to však i ve jménech studentů a profesorů? Stačilo si projít seznamy z posledních let a popustit uzdu fantazii…

Největší zájem je zřejmě o biologii, zejména zoologii: Beranová, Brabcová, Černohlávek, Červenková, Čížková, Drozda, Havránková, Holubová, Hrdličková, Jelínková, Jež, Ježek, Kobylková, Kohoutová, Kos, Kozel, Králíček, Kvasničková, Liška, Luňák, Medvíď, Myšičková, Páv, Ptáčková, Skopcová, Slavíček, Sojka, Straková, Strnadová, Sůva, Špaček, Špačková, Včelaříková; Vlková či Volf. Se znalostí vodního prostředí souvisí jména Karásková, Kropáčková, Rybáček, Rybářová, Strašrybková, Šplíchal, Štička a Vodenková.

Nechybí ani milovníci říše rostlinné, jak je patrné ze jmen Borovanská, Doubková, Dubinová, Hájková, Heřmánek, Hlistová, Hložánková, Hrachová, Hruška, Chmelař, Chvojková, Jedlička, Kopřiva, Kořínek, Kozáková, Lopušník, Palma, Pecková, Růžička, Smola, Srp, Souček, Suk, Suková, Švestková, Trnková, Větvička, Višňová, Vokurka, Vosiková, Vrbenská, Vrbová i Zelenka.

Najdeme i doklad zájmu o anatomii člověka ve jménech Bulvas, Dítětová, Hlavsa, Hubička, Hubík, Kulhánek, Nožička, Paleček, Pačesová a Tlamsová.

zeměpisu budou zřejmě inklinovat Brenner, Habeš, Hájíčková, Horák, Horyna, Hromek, Jílková, Kopecký, Krása, Kroupa a Krupka, Loužecká, Meluzinová, Mráčková, Podzemský, Potočková, Pustina, Skála, Táborská, Větrovská či Vodička.

Společenskovědní zaměření, zvláště ekonomika má blízko k penězům a majetku vůbec. Diferenciaci společnosti podle majetku a postavení představují Boháček, Císař, Grofová, Chudárková, Král, Maršál, Panská, Pulkrábková, Skoupá, Stříbrný, Štědrý a Žebrák. Také podnikatelské aktivity jsou mimořádně bohaté, mezi námi jsou Bednář, Hajná, Herold, Kantor i Žák, ale také Karban, Kaplan, Kolář, Krčmářová, Krejčík, Kropáčková, Kuchař i Kuchařová, Mazal, Metlička, Pošta, Stárková, Ševčík, Šroubková, Štolba, Uhlíř, Vrátná, Zámečník, Želízková a Žemlová.

Nejsme však jen jednostranně orientováni, to dokazují jména známá z literatury, studuje nebo učí u nás Březinová, Hašek, Havlíček, Hrabal, Jirásková, Kafková, Klíma, Kolář, Kratochvíl, Marek, Markalous, Neumann, Němcová, Páral, Poláčková, Popper, Svobodová, Šafařík, Šotola, Weisová a Žák; o lásce k hudbě klasické i moderní svědčí Dvořák, Helekalová, Hladík, Jandová, Kubelík, Nedbal, Průchová, Smetana, Spěváková, Vojtek i Vondráčková.

Vnější znaky a vlastnosti se v minulosti promítly do jmen, která napovídají, že to my kantoři nemáme vždy jednoduché: Dlouhý, Hubená, Malá, Šilhán a Široká; Hrubá, Mizerová, Plačková, Stejskal, Kašparová, Ticháková; Honěk, Válek, Nehalová, Pospíšilová, Procházka, Trousilová, Vedralová, Vrtiška a Vyskočil; Pivec, Spurná, Vraštil, Levý, Moulíková i Tvrdík, zatímco nás potěší Hrdina, Moudrá a Moudřík, Pěkná, Rozkošný, Soudná, Svatý, Šťastná, Veselý a Zubina.

A že jsme škola skutečně světová, kterou procházejí příslušníci různých národů, dokládají Böhm, Čechová, Gallovič, Chorvátovičová, Magyar, Moravec, Němec a Němeček, Polák a Poláková, Turčičová i Turk.

Jak je vidět, jména skutečně vypovídají o mnohém.

Autorka: Stanislava Marešová, učitelka Č a TV