Historie školy

Naše škola vznikla ve školním roce 1956/1957 jako jedenáctiletá škola.

Vyučovalo se v budově dnešní Základní školy v Botičské ulici. Zde byla umístěna ještě osmiletá škola, mateřská škola a městské jesle. Tato budova kapacitně nestačila, a proto Ministerstvo spravedlnosti uvolnilo v roce 1958 část svých prostor – 1/3 budovy a zahradu – pro potřeby školy. Po stavebních úpravách vznikly z malých kanceláří velké učebny. V roce 1960 byly do přízemí instalovány proslavené drátěné klecové šatny, které tam vydržely až do roku 1997. Tehdejší 22. jedenáctiletka byla od školního roku 1961/1962 rozdělena na základní devítiletou školu a střední všeobecně vzdělávací školu. Střední škola obdržela budovu v Botičské 1. První maturity byly na naší škole v roce 1958/1959. Od roku 1969 se naše škola přejmenovala v rámci celostátních úprav na gymnázium.

Zajímavé z dnešního pohledu byly výrobní praxe v letech 1961–1968. Studenti celý jeden den (6 pracovních hodin) a zadarmo pracovali v závodě Polygrafia.

V sedmdesátých letech na středních školách vznikají různě zaměřené studijní větve. V této době začíná dlouhá a úspěšná cesta Gymnázia Botičská zaměřeného, v té době jako jediného gymnázia v Praze, na studium biologie a chemie. Rozvíjí se středoškolská odborná činnost a škola vydává ročenku »Naše cesta«.

Během osmdesátých letech byla škola pro dobré výsledky vybrána k experimentálnímu ověřování nového pojetí výchovně-vzdělávací práce, studují zde vybrané »experimentální ročníky«.

Devadesátá léta byla ve znamení víceletého studia. Šestileté gymnázium, ve kterém jsme viděli dlouhodobou budoucnost školy, jsme ale museli kvůli nepochopitelným »optimalizačním« opatřením MŠMT ukončit a od roku 1998 jsme zase čtyřleté gymnázium.

V posledních letech

Stavebními úpravami v posledních letech se budova školy velmi změnila. Největší změnou byla půdní vestavba z roku 1994. Na bývalé půdě vznikly čtyři učebny a moderní počítačové středisko. Všude bylo zachováno původní dřevěné trámoví. Následující rok byl přestavěn sklep školy, kde je dnes knihovna, posilovna, kulečníková herna, keramická dílna, studovna a studentský klub. Roku 1996 byly na školním hřišti položeny umělé povrchy Mondo, známé z olympijských her. Hned následující rok bylo hřiště vybaveno nafukovací halou instalovanou na zimní měsíce.

Přírodovědné učebny biologie, chemie a fyziky byly zrekonstruovány v roce 1998, současně byla vybudována i laboratoř chemie. Dva roky poté jsme zrekonstruovali střechu a toalety. V roce 2001 jsme propojili všechny učebny a kabinety počítačovou sítí a připojili školu optickým kabelem k internetu. Současně jsem vybudovali ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti moderní počítačovou učebnu pro výuku cizích jazyků.

Statut Fakultní školy Přírodovědecké fakulty UK jsme obdrželi v roce 2003 a tři roky poté i titul Partnerské gymnázium 1. lékařské fakulty UK.

Průběžně doplňujeme do tříd audiovizuální a projekční techniku. Naše škola také zakoupila notebooky, ze kterých jsme vytvořili druhou, tentokrát přenosnou počítačovou učebnu.

Padesáté výročí naší školy jsme slavili v roce 2007. Při té příležitosti jsme vydali almanach, uspořádali výstavu k historii gymnázia, galavečer v Národním domě na Vinohradech a setkání absolventů a učitelů gymnázia.

Evžen Markalous

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout