Svět podle Hieronyma Bosche

Autor výstavy prof. RNDr. Svatoplik Civiš, CSc., nenásilně propojuje vědu a výtvarné umění, dlouhodobě pracuje jako vědec v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i., v Praze 8. Zabývá se aplikovanou a experimentální spektroskopií v oblasti vysoce citlivých analytických technik, dálkové detekce molekul, atomů a iontů ve vesmíru; laboratorními metodami pro simulaci procesů v mezihvězdném prostoru, planetárních a hvězdných atmosférách a chemií laserového plazmatu a elektrických výbojů o vysoké energii.

Centrálním pilířem vědecké publikace a z ní vzniklé výstavy, jež se zaměřuje na laboratorní syntézu biomolekul na základě spojení některých výjimečných vlastností vybraných přírodních materiálů s vlastnostmi běžně v přírodě existujících a všude přítomných plynných molekul, je alegorie obrazu Hieronyma Bosche Zahrada rajských rozkoší (Garden of Earthly Delights). Tento triptych vystavený v madridském Pradu je po staletí pevně spojen s mytickým příběhem křesťanské civilizace – stvořením světa.

Vlasta Čepelová, 23. 10. 2019

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout