Poznávací zájezd do Petrohradu

Po dlouhém celodenním přejezdu Polska se všichni účastníci zájezdu ubytovali v litevské Marijampoli a hned v pátek ráno prozkoumali jednu z nejznámějších litevských památek – Horu křížů.

Dalším přejezdem se všichni v pořádku dostali do lotyšského lázeňského města Jurmala na pobřeží Baltského moře. Prohlídka Rigy pod vedením paní Bílé a večeře v centru LIDO uspokojila všechny turistické nadšence, takže snad nikomu nevadil další dlouhý přejezd až do Petrohradu.

Nabitý nedělní program zavedl studenty našeho gymnázia do Carského letního sídla s Jekatěrinským palácem a Jantarovou komnatou. Poté do Ermitáže v Zimním paláci, na závěr dne si všichni odpočinuli při hodinové plavbě po kanálech a majestátné řece Něvě.

Pondělní ráno rozprostřelo nad Petrohradem mračna s deštěm, ale i přes nepřízeň počasí všichni absolvovali prohlídku Piskaryovského hřbitova – pietního místa obětí blokády Leningradu, dále Petro-Pavlovské pevnosti a s několika komentovanými zastávkami ve městě měli možnost samostatně prozkoumat Něvský prospekt.

Velkou zajímavostí bylo noční otvírání mostů, které zpřístupní vodní cestu z Baltského moře do Ladožského jezera velkým lodím mezi jednou a pátou hodinou ranní.

V úterý měla celá skupina možnost procházkou navštívit velkolepou a dechberoucí katedrálu Sv. Izáka a zájemci se mohli vyškrábat na ochoz, ze kterého byl nádherný výhled na celé město. Odpoledne pak trávil každý ve své režii, někteří se projeli metrem, další šli nakupovat a jiní navštěvovali muzea.

Středa byla ve znamení opuštění Petrohradu. Skupina číslo 1 odjela do Petrodvorce, aby si prohlédla další letní carské sídlo a park se 150 fontánami, který jej obklopuje. Po dvou hodinách strávených v parku a na pobřeží Finského (Něvského) zálivu následoval dlouhý přejezd do západoruského centra Pskova.

Čtvrteční dopoledne strávily obě skupiny ve pskovské pevnosti a pravoslavném kostele Nejsvětější Trojice. Po podrobném výkladu se všichni přesunuli do Vilniusu, hlavního města Litvy.

V pátek se obě skupiny konečně spojily a společně prošly centrum Vilniusu a poté okolí vodního hradu Trakai, poslední zastávku celého pznávacího zájezdu.

Šestnáctihodinová cesta autobusem byla zakončena u budovy GB v Praze.

 

Evžen Markalous, 6. 9. 2019

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout