Stávka

Vážení rodiče, milí studenti a příznivci Gymnázia Botičská,

jelikož nám není lhostejný dopad chystaných změn v rámci úsporných opatření státu v oblasti školství, řada z nás se 27. 11. 2023 rozhodla připojit ke stávce učitelů, a to zejména z těchto důvodů:

  1. Výrazné snížení maximálního počtu hodin, na které dostaneme peníze, a můžeme je tak vyučovat (PHmax). Třídy by se tedy na vyučování nemohly dělit, některé volitelné předměty by musely být zrušeny, výuka některých předmětů by probíhala ve větších skupinách. Konkrétně v naší škole bychom podle chystaného návrhu museli ušetřit 51 hodin, tedy přibližně 4 hodiny na každou třídu týdně, na které by se vztahovala výše zmíněná opatření. Domníváme se, že snížení PHmax bude mít vážný dopad na kvalitu výuky a že směřuje proti dosavadním trendům a reformním snahám v českém školství (individuální přístup, diferenciace výuky, podpora nadaných studentů, inovativní způsoby výuky, tandemová výuka a další).
  2. Za alarmující považujeme také podfinancování pozic nepedagogických pracovníků. Podle návrhu rozpočtu na rok 2024 chybí finance pro téměř 17 tisíc pracovních míst. Celkově se výdělky nepedagogických pracovníků mají snížit téměř o dvě procenta.

Chápeme, že šetřit je potřeba. Opatření, která mají úspory zajistit, však považujeme za nekoncepční a krátkozraká. Potvrzením, že nesledujeme osobní zájmy, je i to, že u nás na gymnáziu od sklonku devadesátých let nebylo právo na stávku nikdy využito.

Stávku podporuje rovněž Učitelská platforma, jejíž otevřený dopis najdete zde.

Podporu stávce vyjadřuje a ke stávce se připojí 43 učitelů a dalších zaměstnanců GB.

Michal Drápalík, 21. 11. 2023

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout