Přírodovědný zájezd do Švédska

Exkurze bude od 27. 5. do 4. 6. 2016. Do konce listopadu je nutné zaplatit zálohu 2 000 Kč z celkové ceny 7 600 Kč.

Zájezd do jedné z nejhezčích oblastí v jižním Švédsku, Småland. Pomocí paprskovitých výletů po okolí jezera Vättern (druhého největšího ve Švédsku) se seznámíte s královským městem Stockholm, největším skandinávským přístavem Göteborg a známým turistickým centrem Gränna, které je společně s ostrovem Visingsö druhým nejnavštěvovanějším místem ve Švédsku. Zastavíte se v muzeu továrny Husqvarna, proslavené výrobou zbraní, motorových pil, motocyklů, šicích strojů a také si prohlédnete krajské sídelní město Jönköping proslavené výrobou prvních bezpečnostních zápalek.

Program

1. den

Odpoledne odjezd z ČR. Čeká Vás průjezd Německem do přístavu Rostock. 

2. den

Z německého přístavu Rostock se přeplavíte do dánského přístavu Gedser. Přejedete do Kodaně a přes Öresundský most, který spojuje třetí největší město Švédska a Kodaň, přejedete do Malmö. Zastavíte se na vyhlídce u této stavby, která je považována za stavbu století. Dále zde navštívíte muzeum Malmöhus, kde v přírodovědné a technické části shlédnete spoustu zajímavých exponátů včetně válečné ponorky U3. Místo zastávky v Malmö lze navštívit cestou na základnu losí safari. Večer přijedete na základnu, ubytování, večeře. 

3. den

Celodenní výlet do turistického centra Gränna, které je po Stockholmu druhým nejnavštěvovanějším místem ve Švédsku. Zde shlédnete originální ruční výrobu sladkých mentolových špalků Polkagrís (každý musí zakoupit, aby byl laskavý) a ve skanzenu Grännaberg se seznámíte se Švédskem z 16. století. Odpoledne přejedete lodí na ostrov Visingsö, který je díky své poloze v centru jezera Vättern a klimatickým podmínkám pojmenován jako „Perla jezera Vättern“. Zde se zastavíte u zříceniny hradu Visingsborg s mohutným obranným valem. Čeká Vás příjemná procházka po ostrově, při které se seznámíte s místní jedinečnou architekturou. Na závěr výletu ochutnáte pečeného sledě nebo uzeného sika (u nás známého jako sich severský marena). 

4. den

Celodenní výlet do Göteborgu, druhé největší švédské metropole nazývané právem jako Amsterdam Severu a zároveň největšího skandinávského přístavu. Během cesty se zastavíte na mezinárodním letišti Landvetter, kde máte možnost vyměnit valuty. Čeká Vás okružní jízda městem. Navštívíte rybí trh Fiske Kørka s nepřeberným množstvím ryb, kde můžete ochutnat bagetu s lososem a krevetovým salátem. V královských zahradách se zastavíte u výběhu s opravdovým živým losem a na skaliscích Saltholmen (slaný záliv) zažijete nezapomenutelný pohled na deltu řeky Göta. Zážitkem pro Vás bude zcela jistě Volvo muzeum a návštěva Universea, kde se v jedné části nachází expozice živé přírody, v části druhé pak technická expozice. Na závěr programu zavítáte do zábavního parku Liseberg, který je největším ve Švédsku. Tato „oáza klidu“ Vám nabídne nejen posezení u zpívající fontány a pohled na skákající vodu, ale i spoustu zábavy. Pro odvážnější jsou připraveny mnohé atrakce. Jednou z nejmodernějších je Balder, což je dřevěná horská dráha s výškou 36 m a klesáním 70 ° nebo horská dráha Helix, která jede rychlostí 100 km/h. 

5. den

Čeká Vás turistický výlet do přírodní rezervace Dumme Mosse. Poznáte vzácné druhy rostlin typické pro rašeliniště, jako jsou masožravé rosnatky okrouhlolisté, kaly, suchopýry, vřesy a lišejníky, které se pohromadě nenachází jinde v Evropě, a které můžete nalézt částečně v Krkonoších na Labské louce (arkticko-alpínský biom). Dále budete mít možnost absolvovat nenáročnou projížďku na kánoích. Krásnou jezerní oblastí, plnou leknínů a vodních rostlin se projedete po klidné vodní hladině v délce 2 až 3 km. Ti, kdo nemají zájem o projížďku, se mohou vydat na kolech po cyklistických trasách nebo relaxovat při klidné procházce podél jezera. 

6. den

Kolem 6. hodiny ráno odjedete do královského města Stockholmu, Benátek Severu. Prohlídku zahájíte u královského sídla Drottningholm, který společně se zahradami připomíná Versailles a ukrývá např. sochy z Valdštejnského paláce. Navštívíte městskou radnici s prohlídkou Zlaté haly a Modrého sálu, kde se každoročně konají oslavy u předávání Nobelovy ceny. Na nádvoří královského paláce Kungliga Slottet, oficiálního sídla krále, shlédnete střídání stráží s živou vojenskou hudbou. Dále Navštívíte korunovační katedrálu Storkyrkan, projdete se po náměstí Starého města Stortorget, které bylo svědkem jedné z nejkrvavějších středověkých poprav švédského šlechtického stavu. Jako hřeb programu Vám nesmí uniknout návštěva Vasa muzea, které ukrývá světový unikát zachovalé válečné vlajkové lodi ze 17. století, která byla vytažena po 333 letech ze dna stockholmského přístavu. 

7. den

Zavítáte do města Huskvarna známého již 300letou strojírenskou výrobou, bývalé zbrojovky a v místním muzeu poznáte, že Husqvarna vyráběla celou řadu domácích spotřebičů včetně i u nás známé zahradní techniky. Dále navštívíte město s tradicí výroby zápalek (Safety Match), Jönköping. Navštívíte moderní obchodní centrum A6, které je plošně největší ve Švédsku, a kde můžete nakoupit před cestou domů suvenýry v podobě typických špachtlí na máslo nebo citrónového pepře. Odpoledne se rozloučíte s městem koupáním ve vodním centru Rosenlundsbadet, kde Vás čekají mořské vlny, peřeje, tobogány, relaxační lázně a další atrakce, které jistě přispějí k odpočinku a načerpání sil před odjezdem. 

8. den

Ráno odjedete hlavního města Dánska Kodaně. Zastavíte se u Malé mořské víly, sochy vytvořené na motivy pohádky slavného spisovatele H. Ch. Andersena a královského paláce Amalienborg. Poté absolvujete prohlídku Kodaně z lodi plující po síti vodních kanálů (okružní plavba asi 1 hodina). Z Kodaně budete pokračovat do přístavu Gedser, kde se večerním trajektem přeplavíte do německého přístavu Rostock. 

9. den

Návrat do ČR.

Cena 

Zvýhodněná cena pro studenty do 18 let je 7 600 Kč.

Cena zahrnuje

Doprava autobusem, 6× polopenze, 6× ubytování, 4× trajekt (Německo – Dánsko, Dánsko – Švédsko, Dánsko – Německo a trajekt na ostrov Visingsö), pojištění CK proti úpadku a průvodce po celou dobu pobytu.

Cena nezahrnuje

Připojištění léčebných výloh (každý student se musím pojistit samostatně), storno zájezdu a doporučené vstupné.

Doporučené vstupné

Ceny vstupů nad rámec programové nabídky asi 420 SEK – upřesníme začátkem roku 2016

Fyzika, 6. 11. 2015

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout