Pohár vědy NEWTON 2019

V národním kole soutěže Pohár vědy se tým Auta ve složení: K. Sedláčková a I. Jandová (3.B) a Š. Ondřej a V. Lukáč (Gymnázium Špitálská) umístil na 2. místě a zajistil si tak postup do mezinárodního kola. Reportáž ze soutěže po klepnutí na detail.

.Mezinárodní klání se konalo 14.–16. 6. 2019 v Nymburku a skládalo ze dvou hlavních kol. V pátek soutěžící týmy předvedli napódiu show s hlavním vědeckým pokusem. V sobotu pak jednotlivé tými prezentovali pokusy z národního kola na svých stáncích. Porota hodnotila, vystupování, nápaditost, provedení pokusů, atraktivitu stánků, odborný přístup, znalosti v diskuzi nad problematikou pokusů a spoustu dalších aspektů v pracech studentů. Ve velice silné konkurenci se nakonec náš tým umístil na 3. míste v mezinárodním kole soutěže Pohár vědy NEWTON 2019!

Reportáž I. Jandové

Každoročně se naše škola pod vedením pana profesora Šafaříka účastní mezinárodní soutěže, která se jmenuje Pohár vědy. Kdo má chuť a také odvahu se věnovat úkolů této chemicko-fyzikální soutěže, může se dobrovolně přihlásit společně s dalšími dobrovolníky a utvořit tým, který bude bojovat o co nejlepší umístění. Já jsem touto soutěží prošla celkem třikrát. Už v prvním ročníku mi tuto možnost nabídl pan profesor Šafařík. V letošním roce byli v naší skupině také dva studenti z Gymnázia Špitálská. Spolu s mojí spolužačkou Klárou jsme pro náš čtyřčlenný tým zvolili název Auta. 

Naše práce byla společná, ale také individuální. Po 4 měsíce od ledna do dubna jsme čekali na zadání úkolů, které přišlo vždy na začátku měsíce. Zadání obsahovala vždy 3 části – 1. kreativitu, 2. teorii a výzkum a 3. praxi a projekt. Celkem jsme mohli získat každý měsíc až 100 bodů. Úkoly byly hodnoceny jednotlivě, vždy záleželo na každém z nás, jak se nám výsledek podaří. Jednou za měsíc jsme se společné sešli a rozdělili si úkoly, vše jsme probrali, a pak bylo na každém z nás, abychom úkol co nejlépe vypracovali a získali pro tým, co nejvíce bodů.

Nebylo pro nás vždy jednoduché, vymyslet něco zajímavého a také to vytvořit. Mezi naše práce patřila například výroba plakátu s naší fotografií a informacemi o nás, zhotovení přesýpacích hodin, chemický pokus, při kterém jsme získávali vodu z Coca Coly čištěním, výroba sloní pasty, hustoměru nebo například výroba plazmy z hroznového vína v mikrovlnné troubě atd.

Záleželo na perfektním vypracování, abychom získali co nejvíce bodů. Většinou jsme finišovali poslední dny, dali vše dohromady a odeslali. Potom jsme netrpělivě čekali na počet získaných bodů. Za 4 měsíce jsme dosáhli 376 bodů ze 400 možných, což znamenalo druhé místo a postup do mezinárodního finále v Nymburku. To jsme nečekali, ale samozřejmě jsme měli velkou radost. Teď nás tedy čekalo poslední zatěžkávací kolo. Jak dopadneme tam? Musíme se snažit ze všech sil, abychom se umístili co nejlépe.

Finále se konalo od 14. do 16. 6. 2019 v Nymburku. Zúčastnily se ho nejlepší týmy z ČR, SR a Turecka. Některé, jak jsme zjistili, již po několikáté. To nás překvapilo. Nadešel Den D. 14. 6. jsme všichni s panem profesorem odjeli autem do Nymburku. Byli jsme rádi, protože jsme s sebou museli vézt i mikrovlnku, všechny výrobky z kreativity a různé pomůcky na chemické pokusy. V Nymburku jsme byli velmi mile přivítáni na SOŠ. Potom jsme se ubytovali v pěkných pokojích. 

Hned večer nás čekalo pódiové vystoupení. Nervozita stoupala. Připravili jsme si zábavný program, ve kterém jsme představili náš tým a detailně popsali chemický pokus zvaný sloní pasta. Vymysleli jsme si k němu menší scénář a na pódiu jsme sehráli opravdovou show. Povedlo se nám to a myslíme si, že i ostatní mohli být nadšeni. Dále jsme pozorně sledovali vystoupení následujících týmů, které se také snažili uspět a zaujmout. Porota byla připravena a vše pečlivě hodnotila. 

V sobotu byla prezentace na stáncích. Zde jsme přísně porotě museli vysvětlovat, čím jsme se 4 měsíce zabývali. Ta bodovala naše výrobky a pokusy. Měli jsme zde i náš badatelský deník a vysvětlovali jsme výrobu plazmy z hroznového vína nebo proces čištění Coca-Coly na vodu nebo úplný odraz. Bylo to náročné vzhledem k obtížným otázkám porotců, které nám byly kladeny. Odpoledne jsme strávili příjemnou prohlídkou města a byla zde i možnost navštívit zdarma Polabského muzea. 

Netrpělivě jsme očekávali večer, kdy měli být vyhlášeny výsledky. Doufali jsme, že neodejdeme domů s prázdnou. Vyhlašovalo se od posledního místa, a když jsme zjistili, že poslední nejsme, tak už se nám částečně ulevilo. Nakonec jsme se umístili na krásném 3. místě. Byli jsme naprosto šťastní. Samozřejmě jsme udělali radost panu profesorovi a tímto jsme mu chtěli také poděkovat, že nás doprovázel, dodával nám odvahu a určitě i fandil. Na pódiu jsme obdrželi pohár pro školu a pro nás diplomy a další hodnotné ceny. 

Celý víkend jsme si velmi užili a těšíme se na úspěchy našich mladších spolužáků v následujícím ročníku této skvělé soutěže.

Fyzika, 20. 6. 2019

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout