Den vědy a DOD AV 2023

Jako každý rok byl 9. 11. v naší škole Den vědy v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR 2023. Nejprve zazněla série přednášek „Cesta Botičáka k vědě“ v podání současných vědců a minulých gyboťáků.

RNDr. Lenka Libusová, Ph.D.; PřFUK, , která se zabývá cytoskeletem, buněčným transportem a jeho významem pro přenos signálů. Zaměřuje se především na mikroskopii, biochemické, molekulární a buněčně-biologické metodiky. Jako první žena se stala v roce 2022 předsedkyní Mezinárodní biologické olympiády. Přednáška – Cytoskelet a transport.

RNDr. Milan Řezáč, Ph.D.; PřFUK, Český vědec, který objevil a popsal několik nových druhů pavouků. V roce 2008 popsal nový druh středoevropské fauny, stepníka moravského; blízkovýchodní nový druh, šestiočku sadistickou, vyznačující se abnormálním způsobem kopulace. Roku 2014 oznámil objev dalšího nového druhu, šestiočky moravské. Přednáška – Vývoj přírody Prahy.

Marek Brousil, student LFP UK; 4. místo celostátní SOČ 2018 (Biologie); 7. místo celostátní SOČ 2020 (Zdravotnictví); Cenu Učené společnosti ČR 2020 za výjimečné vědecké aktivity středoškolských studentů s prací Využití vstřebatelných nanomateriálových patchů v chirurgii gastrointestinálního traktu; 1. místo Fame Lab 2023 „čerstvý vědec“ (mezinárodní soutěž v popularizaci věd). Přednáška – Regenerativní medicína jaterní tkáně.

Odpoledne vyrazili studenti do ústavů Akademie věd na pracovní setkání, přednášky a DOD AV (Ústav makromolekulární chemie, Fyziologický ústav, Ústav experimentální botaniky, Ústav termomechaniky a Ústav teorie informace a automatizace).

Jiří Ševčík, 9. 11. 2023

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout