Cyklokurz na Korsice  

Skupina 30 studentů naší školy poznávala v týdnu od 24. 5. do 2. 6. krásy i nástrahy korsických silniček ze sedel svých kol.

Po dlouhém nočním přejezdu a pětihodinové plavbě na trajektu se všichni ubytovali v kempu u městečka St. Florent. V neděli prozkoumali černé oblázkové pláže a mírné terénní vlnky západního pobřeží Cap Corse na trase dlouhé asi 50 km. Odpolední májový deštík postupně zesílil a celou noc vytrvale bubnoval do stanů, aby prověřil jejich kvalitu a umístění. Jinými slovy, bude co sušit. Pondělní předpověď ještě velké změny neslibuje, ale náčelník říká, že bude líp.

Úterním výletem z malebného turistického městečka Porto na západním pobřeží ostrova přes vesnici Ota a Évisa všem přibylo na tachometrech 45 km a 1000 výškových metrů. Mrholení v mracích na vrcholcích hor už nikoho nezaskočilo, prasata, krávy, ovce a kozy na cestě také ne, takže závěrečný sjezd zpět do kempu si všichni užili. I když některým trochu drkotaly zuby.

Ve středu se konečně ukázalo slunce. Celá skupina vyrazila nejdříve na místní oblázkovou pláž s dvoumetrovými vlnami a potom už v sedlech kol z Porta severním směrem klikatou silničkou lemující pobřeží na Col de la Croix u městečka Osani. Družstvo Chrtů zvládlo převýšení 600 m na 50 km v obdivuhodném tempu.

Čtvrtek patřil slunečnému přesunu směrem k jihu. Skupina vyrazila přes městečko Piana (500 m n.m.) a krásné fotogenické skalnaté pohoří Les Calanches, přes město Cargèse do Sagone, kde všichni nastoupili do autobusu, a s návštěvou města Sartène dorazili do kempu Kévano (U housenek) asi 15 km vzdáleného od střediska jižní Korsiky Bonifacia. Náčelníkovo „Je to jen 10 km nahoru a pak 30 pod kopec.“ si musíte vynásobit potřebným výškovým i délkovým koeficientem…

Pátek byl ve znamení pláže. Ať už byla pravým důvodem touha po koupeli v moři, nebo útěk před housenkami, všichni strávili na pláži téměř celý den. Podvečerní výlet do historicky velmi zajímavého Bonifacia byl moc fajn.

Rozloučení s Korsikou proběhlo na krásné pláži s bílým pískem a tyrkysově modrou vodou Santa Giulia u Porto Vecchio . Nočním trajektem se celá skupina přesunula z Bastie do Savony a dále pak kolem Lago di Garda a Brennerský průsmyk domů.
Všichni děkujeme Jiřímu Šternovi za zorganizování a uskutečnění nezapomenutelného cyklo-kurzu.

zykova, 27. 5. 2019

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout