CSS – Francie 2019

Pondělí

Pondělní ráno začalo společnou snídaní ve škole ve velkém evropském stylu. První aktivita na sebe nenechala dlouho čekat a pustili jsme se do lekce základů Francouzštiny, abychom lépe rozuměli ihned následující přednášce o zeměpisu a dějinách Alsaska.

Po obědě ve školní kantýně jsme po skupinách připravili krátké prezentace o našich rodných zemích a ty pak následně předvedli žáčkům nedalekých základních škol a školek. Po zdařilém rozšíření povědomí o České republice nás čekala ještě jedna podvečerní aktivita a tou bylo hledání asteroidů. Tento workshop přesně vystihoval podstatu tématu celého projektu – Citizen Science. Zkoumali jsme série snímků pořízených havajským teleskopem a hledali pohybující se objekty.

Objevíme-li ještě nepozorovaný asteroid, budeme ho moci pojmenovat.

Video z prvního dne

Úterý

Úterní dopoledne bylo zasvěceno komentované prohlídce Štrasburgu vedené studenty zdejší školy. Mrazivé teploty nás popoháněly a záchrana v podobě horké čokolády nebo alespoň vyhřátého KFC přišla před polednem na poslední chvíli. Skoro jsme uvítali, že odpoledne můžeme trávit ve vytápěných třídách třemi workshopy. První – Krystalografie – nám na rychle a pomalu tuhnoucích krystalech vanilinu názorně ukázala, jak v různých podmínkách vznikají různě velké krystaly a vysvětlila tím analogický vznik různých vulkanických hornin. V chemické laboratoři jsme vyrobili kouzekný roztok, který záhadně mění barvu a v posledním workshopu jsme si vyprávěli o evropských legendách.

Video z druhého dne

2019-Francie
2019-Francie-lab
2019-Francie-lab
2019-Francie

Středa

I přes nečekanou sněhovou kalamitu v podobě 1 cm sněhové pokrývky, která ochromila dopravu v celém regionu, jsme středu strávili ve Štrasburgu. Dopoledne jsme se zúčastnili přednášky Josepha Morana z Institutu supermolekulární vědy a inženýrství o původu života. Tento institut dostal v 21. století tři Nobelovy ceny za chemii. Odpoledne jsme navštívili Evropský parlament.

Video ze třetího dne

2019-Francie3
2019-Francie3
2019-Francie3

Čtvrtek

Čtvrtek jsme zahájili návštěvou Humanist Library ve městě Sélestat, kde jsme si prohlédli prastaré knihy z 15. století a zúčastnili se také minikurzu kaligrafie.

Odpoledne jsme si ve škole nerjprve pohráli se skládačkami z papíru a dále si vyslechli přednášku dětského nerologa Vincenta Lauguela o vzácných vrozených genetických poruchách u dětí. V rámci Citizen Science jsme pak byli požádáni, abychom přeložili dotazník pro rodiče takto nemocných dětí do češtiny. Závěr dne patřil zpětné vazbě na program tohoto výměnného pobytu, který vyšel velmi pozitivně.

Video ze čtvrtého dne

2019-Francie4
2019-Francie4
2019-Francie4
2019-Francie4

Pátek

Poslední den programu jsme strávili opět ve Štrasburgu. Dopoledne jsme v planetáriu shlédli zajímavý film o vesmírných kolizích a dozvěděli se, jak rozpoznat meteorit od pozemského kamene, abychom potom při úsměvné venkovní aktivitě hledali a našli jeden takový meteorit na zahradě observatoře. Sněhová bitva byla asi třešničkou na dortu dopoledního programu.

Po překvapivě honosném obědě v menze jsme ještě nahlédli do mineralogického muzea a zúčastnili se přednášky astrofyzika Frederica Marina o černých dírách ve vesmíru. Zbytek dne jsme už trávili podle svých plánů a možností.

Video z pátého dne

2019-Francie5
2019-Francie5
2019-Francie5
2019-Francie5
2019-Francie5
2019-Francie5
angličtina

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout