Bordeaux 2014

Ve školním roce 2014/2015 se uskutečnila plánovaná výměna mezi naším gymnáziem a gymnáziem ve francouzském Bordeaux. V týdnu od 3. do 9. 11. vyjelo 15 našich studentů ze všech čtyřech ročníků na jihozápad Francie, aby zde objevilo kus této země a procvičilo se ve francouzštině – krásném, ale těžkém jazyce.

Cesta to byla ovšem dobrodružná. Při přestupu v Paříži, kam jsme přiletěli po šesté hodině, jsme sice pospíchali, co nejrychleji jsme mohli, avšak spoj TGV do Bordeaux jsme nestihli. Nicméně jsme nezoufali a složili na pár hodin hlavu v mládežnické ubytovně hned mezi Louvrem a Notre Dame. Nic z krás Paříže jsme si bohužel neužili, jelikož už v sedm ráno jsme naskočili do vlaku.

Cesta uběhla rychle a po třech hodinách nás už na peróně vítaly kolegyně z Bordeaux. Rychlé seznámení a už na nás čekal náročný program. Prohlídka školy, skvělý oběd v jídelně a odpolední deštivá procházka ke katedrále sv. Ondřeje s výstupem na věž Pey Berland. Po procházce návštěva muzea s průvodcem a pak už si studenty rozebrali jejich francouzští korespondenti a odjeli s nimi do rodin.

Ani další dny jsme se nenudili. Během dne na nás vždy čekal zajímavý a mnohdy i interaktivní program. Návštěva archeologického centra, celodenní výlet na dunu du Pyla (se 110 m nejvyšší v Evropě) a ochutnávka ústřic či výroba makarónek, to jen několik aktivit, které pro nás připravila partnerská škola.

Studenti se ale nenudili ani mimo program. Díky ubytování ve francouzských rodinách poznali místní tradice a zvyky, ke kterým by se jinak nedostali. Vyzkoušeli si domluvit se v cizím jazyce a ochutnali francouzské speciality. Po týdnu jsme si z Francie odváželi spoustu zážitků a dojmů a těšíme se na návštěvu Francouzů u nás v Praze, která se uskuteční v dubnu příštího roku.

angličtina

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout