Čtvrtek

Ve čtvrtek ráno jsme byli mírně zklamaní časnějším vstáváním, kvůli dřívějšímu srazu. Ten byl dnes výjimečně na vlakové zastávce Merchtem. Jeli jsme totiž do hlavního města. Na vlakové zastávce jsme měli plno času lépe se seznámit s ostatními. Řeč byla mimo jiné i o počasí, které nám příliš nepřálo. Ani dnes se nenaplnily naše naděje na oteplení, a naopak jsme během čekání litovali toho, že jsme si nepřibalili teplejší oblečení. Ve vlaku se konverzace přesunuly od chladného počasí vstříc rozporuplným názorům na ledový čaj s bublinkami nebo zvláštním kloboukům belgických průvodčích.

Po výstupu z podzemní stanice vlaku v Bruselu jsme byli přivítáni budovou evropského parlamentu, kde jsme se po dlouhé době setkali i se španělskými studenty. Po velkém skupinovém foto následovaném fotkami menších skupinek se Češi s jejich belgickými hostiteli a částí Španělů vydala to tzv. Parlamentaria, zatímco Francouzi se jejich belgickými hostiteli a zbytkem Španělů šli na procházku po Bruselu spojenou s online kvízem.

Parlamentarium byl prostor zodpovědně střežený, jak jsme se přesvědčili u bezpečnostních rámů u vchodu. Čekání však hlavně díky rozdělení Erasmu na dvě skupinky nebylo tak dlouhé jako to při erasmácké návštěvě pražského hradu. Na začátku prohlídky nám rozdali digitální průvodce se sluchátky. Prohlídka byla poměrně interaktivní a skládala se že tři části.

V té první se zájemce mohl dozvědět více o budovách EU v Bruselu, Štrasburku a Lucemburku u podsvícených modelů těchto budov.

Následovala dlouhá chodba, ve které byly chronologicky uspořádané fotky důležitých události od založení EU po současnost. U fotek si člověk mohl přečíst na svém průvodci krátký kontext fotografie.

Třetí nejinteraktivnější část se věnovala současnosti EU. Zde jste mohli například zhlédnout krátké spoty o pomoci, které se od EU dostalo různým regionům nebo se dozvědět více o hlasování v evropském parlamentu.

Následovala krátká obědová přestávka, během které někteří z nás poznali chutnou Poke Bowl. Při objednávání jsme byli překvapení tím, že v Bruselu se mluví hlavně francouzsky, zatímco v okolí Bruselu je upřednostňovaná nizozemština.

Po obědu nás čekala výměna programu s druhou skupinkou. Po krátkém přesunu do komplexu výškových budov pod Jubelparkem jsme byli rozděleni do skupinek po asi 6 lidech a dostali rozchod. Měli jsme za úkol dokončit Actionbound kvíz, který pás provedl po okraji parku na jeho druhou stranu, kdy jsme cestou četli zajímavosti a odpovídali na otázky související se stromy v městském prostředí. Většina skupinek stihla udělat kvíz svižně a zbývající čas využila k ohřátí v blízké kavárně, restauraci nebo burgrárně. Cestou zpět na místo srazu jsme při průchodu parkem byli překvapeni čtyřproudou silnící, která vede středem parku.

Následovala cesta zpět na vlakovou zastávku v Merchtem, kam jsme dorazili okolo 17.00. Tam byl rozchodem ukončen poslední program organizovaný belgickou školou. Naši hostitelé si však pro nás připravili ještě rozlučkovou party. Ta začínala v 21.00 v místním klubu, kde se však samozřejmě pamatovalo na školní pravidla a k výběru bylo pouze nealkoholické pivo. Večer byl plný tancování a podepisování bílých triček na památku. Tancování bylo ukončeno zavíračkou v 23.30, po které se část vydala domů, část do kavárny hrát deskové hry a část na procházku večerním Merchtem. Podle dosavadních informací se všichni dostali bez problémů domů.

Autor: Samuel Bronček 4.B

Předmětová komise fyziky

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout