telefon:
224 920 848
224 918 840


e-mail:
podatelna@gybot.cz
Gymnázium,
Praha 2,
Botičská 1


Botičská 1
128 01 Praha 2
Hlavní město Prahazřizovatel: Hlavní město Praha
Pražský pramen, soutěž pro žáky základních škol,... více
Podívejte se na FB stránky GB. Zobrazit si je mohou jen... více
cz en de fr ru

Projekt GAIA Izrael – ČR

JARO 2017

Opět :) jsme navštívili Izrael, tentorkát jsme se dozvěděli mnohé o solárních elektrárnách i jiných zdrojích energie v izareli, o využití mírně slané vody v zemědělství, o zemědělství na poušti a samozřejmě o životě a dějinách různých kultur Izraele. FOTOGALERIE

Listopad 2017

V sychravém počasí jsme procestovali Moravský kras a jeho okolí, navštívili jsme a dozvěděli jsem se hodně o jeskyních ekosystémech, o výrobě železa, o genetice a mnohé další. FOTOGALERIE

Únor 2016 Izrael

Od středy 3. až do pondělí 8. února byl tým GAIA v Izraeli. Pohyboval se v jižních částech izraelského území a navštívil i pobřeží Rudé moře. Prohlédněte si fotografie.

Listopad 2015 Nové Hrady v jižních Čechách.

Fotografie z exkurze. Video z exkurze

Ve středu 11. 11. 2015 k nám opět přileteli studenti a učitelé z Izraele. Tentrokrát jsme naplánovali výjezd do Nových Hradů a Třeboně.

Po ubytování v zámku v Nových Hradech jsme si prohlédli město a měli přednášky o flóře a fauně v okolí.

Ve čtvrtek nás čekali exkurze do ústavů Akademie věd a místní kovárny a odpoledne jsme si prošli Terčino údolí.

V pátek nás velmi zaujali řasy v ústavu ALGATECH u Třeboně, prošli jsme si Třeboň, odpoledne jsme strávili na Červeném Blatu. Večer jsme si poseděli u prezentací Českých a Izraelských studentů a zaposlouchali se do Talent Show z obou škol.

V sobotu jsme se vraceli do Prahy se zastávkou v centru pro hendikepovaná zvířata v Třeboni.

Sobotní odpoledne strávili sudenti na různých místech Prahy - měli volno.

V něděli jsme se rozloučili na letišti Václava Havla.

V březnu 2015 jsme opět navštívili Izrael. Fotografie.

Nové video z březnové návštěvy v Izraeli.

Navštívili jsme největší izraelskou továrnu na výrobu polovodičů TowerJazz (hlavně CMOS senzorů do fotoaparátů a mobilů). 

Pracovali jsme na projektu invazních rostlin v jediné soukromé rezervaci v Izraeli a navštívili jsme Galilejské jezero.

V údolí Hula jsme sledovali nutrie a obovské množství protahujících ptáků.

Bydleli jsme v beduínském stanu a navštívili judejskou poušť a naučili jsme se poznávat a využívat rostliny v ní.

Video z říjnové návštěvy.

Fotogafie z návětěvy.

Od 8. do 12. října 2014 jsme hostili další skupinu izraelských studentů a učitelů. Připravili jsme pro ně:

  • návštěvu Českého Krasu (Koněpruské jeskyně, Bubovické vodopády a Svatý Jan pod Skalou – odběr vzorků povrchových vod a květena krasu)
  • výlet na Kokořínsko (Lhotka u Mělníka a raci z Pšovky, hrad Kokořín a rozhledna Vrátenská hora – krajina pískovců a pískovcové skalní útvary)
  • exkurzi na Josefovské louky (ptačí park založená v roce 2008) a do pevnosti Josefov
  • v sobotu a v neděli jsme zůstali v Praze a pracovali na projektu (čištění a analýza hnízd a budek, chemické pokusy, invazní druhy v ČR…) a prohlédli si Prahu.

GAIA 2014

Izrael 2014

Na letošní izraelské misi od 5. do 9. 3. jsme viděli starodávná města Akko a Jeruzalém. Dělali jsme ekologické pokusy na pláži na severu Izraele poblíž hranic s Libanonem a mnohé další.

Prohlédněte si fotky ve Fotogalerii Izrael 2014.

Šumava 2013

Video z exkurze na Šumavu autor Motti Charter.

V pátek 18. 10. jsme navštívili Český Krumlov (stejně jako náš pan prezident) a ubytovali se v Penzionu Modrava.

V sobotu a v neděli jsme byli na různých slatích a také v Lipně nad Vltavou, kde jsme absolvovali Stezku korunami stromů.

V pondělí jsme se podívali do stanice pro hendikepovaná zvířata v Klášterci u Vimperka.

V úterý 22. 10. jsme byli v Praze. Dopoledne proběhlo slavnostní otevření výstavy fotografií na Gymnáziu Arabská (za účasti zastupujícího ambasadora Izraele) a odpoledne jsme chodili po pražských památkách.

V březnu 2014 se zase naše skupina podívá do Izraele.

Podívejte se do fotogalerie ze Šumavy 2013

Izrael 2013

Od 6. do 12. 3. 2013 jsme byli na návštěvě v Izrali, který jsme skoro celý projeli (Jeruzalém, Mrtvé moře, Nagev, údolí Hula, pevnost Nimrod a další). Fotografie z návštevy najdete v galerii 1galerii 2.

V lednu se obě české školy (Gymnázia Arabská a Botičská) zúčastnily konference projektu GAIA pomocí programu Skype. Na záznam konference se můžete podívat tady a tady a prohlédněte si i vytvořené video.

Praha 2012

Od 17. do 20. 11. 2012 jsme hostili studenty a učitele z izraelské školy WBAIS. Na fotografie z návštěvy se podívejte fotogalerie.

Co je to GAIA?

Jedná se o mezinárodní projekt rozvíjející spolupráci mezi studenty z Izraele a České republiky, který je zaměřen na ornitologii a ochranu životního prostředí.

Projekt vychází z mezinárodního programu GAIA (Global Awareness, Investigation and Action), který je založen na prohlubování povědomí o současných ekologických problémech prostřednictvím vlastního výzkumu a jejich následném uplatnění při řešení konkrétních problémů v ochraně přírody.

Na projektu GAIA se podílí 10 studentů z Gymnázia Botičská, 10 studentů Gymnázia Arabská a samozřejmě odpovídající počet studentů z izraelské školy WBAIS.

Výzkum se bude týkat sledování různých ekologických faktorů, které se týkají sýkory koňadry (Parus major) v hnízdních budkách vyvěšených ve školním areálu.

Spolupráce skupin studentů je založena jak na komunikaci s využitím internetu (Skype, e-mail), tak osobním setkání prostřednictvím workshopů. Jednacím jazykem je angličtina, takže si v ní naši studenti prohloubí znalosti.

Celý projekt je zaštítěn českým velvyslancem v Izraeli panem Bc. Tomášem Pojarem.

Budky máme připravené a čekáme na sýkorky. Podívejte se na mapu.

Výsledky

V roce 2013 jsme zaznamenali pouze dvě hnízda ve dvou budkách.

V jedné budce jsme měli dokonce 6 vajíček a poté i 5 mláďat, ale přišli povodně a všechna mláďata uhynula.

Přes zimu 2013 budky znovu upravíme pro novou generaci sýkorek a vybavíme je i senzory na radioaktivní záření, které jsme získali od partneské školy v Tel Avivu.

 


Celkem 0 komentářů Komentovat