telefon:
224 920 848
224 918 840


e-mail:
podatelna@gybot.cz
Gymnázium,
Praha 2,
Botičská 1


Botičská 1
128 01 Praha 2
Hlavní město Prahazřizovatel: Hlavní město Praha
Výsledky přijímacího řízení 2020 pro školní rok... více
Podívejte se na sovy v Izraeli. Z naší partnerské... více
cz en de fr ru

Francouzština — Bienvenue!

 Francouzská vlajka

»Angličtinu potřebuji, abych mohl jednat s filmovými producenty, francouzštinu, abych se domluvil s krásnými ženami, a italštinu, když se ráno říznu při holení.«

Vittorio de Sica

Francouzský jazyk patří do skupiny románských jazyků, které vznikly na základě latiny. Francouzsky se dnes hovoří především ve Francii, Belgii, Švýcarsku, Kanadě a v mnoha zemích v Africe. Z francouzštiny pochází velká část mezinárodních slov – až 70 % slov v angličtině má francouzský (a zprostředkovaně přes francouzštinu vlastně latinský) původ. Francouzština je mezinárodním diplomatickým jazykem, komunikačním jazykem EU, NATO, OSN a dalších podobných organizací.

Francouzština je spolu s němčinou a ruštinou druhým cizím jazykem, jenž se na našem gymnáziu vyučuje. Druhý jazyk si studenti vybírají poté, co jsou přijati na naši školu. Výuka probíhá bez návaznosti na základní školu. Pokud se však ve skupině sejde většina studentů pokročilých, postupuje výuka rychlejším tempem.

Učitelé

 

Výuka v jednotlivých ročnících

1. ročník

Studenti mají 3 hodiny francouzštiny týdně. Pokud je v ročníku jenom jedna skupina francouzštiny, všichni začínají jako začátečníci.

2. ročník

Studenti mají také 3 hodiny francouzštiny týdně. V případě, že jsou v ročníku aspoň dvě skupiny, píší se na konci školního roku rozřazovací testy, které ověří jazykovou úroveň studentů po dvou letech studia a jsou jedním z faktorů pro přerozdělení studentů do nových skupin. Studentům je také dána možnost volit pro 3. a 4. ročník mezi výukou 3 nebo 5 hodin týdně.

3. ročník

Studenti se učí buď 3, nebo 5 hodin týdně, kdy dvě hodiny navíc jsou věnovány konverzaci.

4. ročník

Výuka pokračuje podle stejného schematu jako ve 3. ročníku. V nabídce volitelných předmětů pro 4. ročník je i další kurz francouzštiny v rozsahu 3 hodin týdně.

Učebnice

Studenti používají v letošním školním roce následující učebnice:
1. ročník – texto 1 (Hachette)
2. ročník – texto 1 (Hachette)
3. ročník – texto 2 (Hachette)
4. ročník – texto 2 (Hachette)

Konverzační soutěž

Každoročně pořádáme školní kolo soutěže v konverzaci ve francouzštině. Vítězové obou kategorií postupují do celopražského kola.

Projektové dny a jazykový kurz

Na začátku každého školního roku se konají projektové dny, které jsou ve čtvrtém ročníku zaměřeny na cizí jazyk. Studenti pracují ve skupinách a cílem je vytvoření „mediálního produktu“ v cizím jazyce. Svoji práci představují ostatním během jazykového kurzu, na který vyjíždějí z Prahy koncem září. Na tomto kurzu, obvykle čtyřdenním, probíhají dopoledne různá cvičení a semináře a odpoledne prezentace projektů, a to vše ve zvoleném cizím jazyce.

Pomoc

Budete-li nám chtít cokoli sdělit nebo nabídnout nějaké materiály či spolupráci, budeme rády, když nám napíšete na naši adresu francouzstina@gybot.cz.


Celkem 0 komentářů Komentovat